logo Facebook
i slova jsou činy

Tlak na televizní radu

25. listopadu 2017 06:00 / autor: Jan Mrzena

Rada České televize se dostala pod tlak. V médiích a na sociálních sítích se šiří informace o některých členech. Většinou jde o dopad špatné mediální politiky sociální demokracie v minulém volebním období. Ta se vyznačovala obsazováním postů v radách zasloužilými poslanci nebo jinak potřebnými kolegy. Šlo tedy především o přidělování trafik. To samozřejmě připravilo půdu těm, kteří veřejnoprávní televizi právě nemilují. Na tapetě však bývají i další radní.

Momentálně se hodně mluví o Vratislavu Dostálovi, kterého do Rady ČT prosadil Jakub Patočka. Své kolegy z Deníku Referendum umisťoval tam, kde mu to jeho přátelé Jiří Dienstbier, Bohuslav Sobotka a Milan Chovanec umožnili. Vratislav Dostál i nadále píše do Deníku Referendum, ale gáži má dostávat v televizní radě. Nutno dodat, že informace o své osobě nikdy netajil a otevřeně je zveřejnil i na webu rady. Aktuálně o něm s despektem hovořil i Miloš Zeman v Týdnu s prezidentem na TV Barrandov.

Před časem se hodně mluvilo o Luboši Beniakovi, který býval v osmdesátých letech vedoucím kulturní rubriky Mladého světa. Tam spolupracoval s Michalem Horáčkem a Josefem Chuchmou. Ani on informace o sobě netají, na webu rady má poměrně podrobný životopis. Často je trnem v oku Zdeněk Šarapatka. Není divu, jeho vystupování na radě bývá cílené a odpovídá názorům, které publikuje ve svých komentářích. I o něm se mluvilo v jednom z Týdnů s prezidentem, bez povšimnutí nezůstal jeho trvale kritický pohled na současnou hlavu státu. Základní informace o sobě také neskrývá a uvádí je na webu rady. Nutno upřesnit, že oba radní nebyli zvoleni díky ČSSD.

Na webu Rady České televize zaujme především fakt, že čtyři radní informace o sobě nezveřejnili. Všichni jsou v radě již mnoho let, takže nemůže jít o nedopatření. A za jejich zvolením byla právě ČSSD. Proč svůj životopis tají René Kuhn, Jiří Kratochvíl, Jan Brandejs a místopředseda Jaroslav Dědič jasné není. Ovšem právě díky tomu se mohou stát dobrým terčem pro střelbu, která směrem k radě už začala.

Předsedou rady je Jan Bednář, pracoval v Československé redakci BBC, v Rádiu Svobodná Evropa v Praze a dnes je komentátorem Českého rozhlasu. Místopředsedy má rada momentálně jen dva – Richarda Hindlse a Jaroslava Dědiče. Richard Hindls pracuje na Vysoké škole ekonomické, byl děkanem fakulty informatiky a statistiky, po dvě období i rektorem. Jaroslav Dědič pracoval v České televizi, Českém rozhlasu, ale také v PR agentuře a v době, kdy byl ministrem financí Bohuslav Sobotka, jako jeho tiskový mluvčí. Členy rady jsou také Martin Doktor, Michael Hauser, Jaroslav Maxmilián Kašparů, Ivana Levá, Tomáš Staněk a Daniel Váňa.

Proč střelba do radních začala jasné zatím není. Určitě však nesouvisí s konkrétní činností rady.