logo Facebook
i slova jsou činy

Jiří Majstr plní slib - oddělil funkci šéfredaktora ČTK

05. ledna 2018 06:00 / autor: Jan Mrzena

V dubnu 2017 potvrdila Rada České tiskové kanceláře ve funkci generálního ředitele Jiřího Majstra i pro druhé šestileté období. Předseda rady Tomáš Mrázek přiblížil i hlavní důvod rozhodnutí, „Před dvěma lety došlo ke kumulaci funkcí a generální ředitel je zároveň šéfredaktorem zpravodajství. Ve svém kandidátské projevu Jiří Majstr uvedl, že by si chtěl vychovat nějakého nástupce a při volbě slíbil radě, že funkce rozdělí. Věřím, že svému slibu dostojí.“

Jiří Majstr svůj slib plní a od 1. února 2018 do pozice šéfredaktora zpravodajství jmenuje Radku Matesovou Markovou. Držitelka Novinářské křepelky v ČTK pracuje v různých pozicích od roku 1997. V posledních letech je šéfeditorkou zpravodajství, podílela se také na zavedení liveblogů. Opětovné zavedení funkce šéfredaktora v organizaci České tiskové kanceláře bylo impulsem k ustavení nového vedení redakce. "Byl to jeden ze závazků z mého výběrového řízení,“ uvedl generální ředitel.  Postup při výběru konkrétních jmen Jiří Majstr upřesnil, "Stanovil jsem si jako zásadní kritéria, že musí jít o zkušené novináře, že musejí mít moji plnou důvěru, a že musejí rovněž mít důvěru lidí, které budou řídit."

Radka Matesová Marková je první ženou v klíčové agenturní pozici.  Za svůj hlavní úkol považuje udržet vysoký standard multimediálního zpravodajství ČTK, ale i hledat nové možnosti, jak naplnit potřeby klientů v současné turbulentní době. Je přesvědčena, že význam kvalitní a nezávislé žurnalistiky, kterou ČTK poskytuje, neustále stoupá. „Četka je týmem novinářských profesionálů, kteří pracují s velkým nasazením. Pro mě osobně je nejdůležitější, aby vždy platilo, že na četku se její klienti mohou spolehnout,“ uvedla budoucí šéfredaktorka.

Jejím zástupcem, který zůstává současně šéfeditorem, se stane Jan Vavrušák. V ČTK pracuje od roku 1999, mimo jiné byl hradním zpravodajem, měl na starosti zpravodajství o prezidentu Václavu Havlovi a jeho nástupci Václavu Klausovi. Vedl Centrální redakci, která tvoří domácí a ekonomické zpravodajství, a od roku 2010 je šéfeditorem. Podílel se na zavedení headline servisu, na rozjezdu videozpravodajství ČTK nebo na živých videopřenosech. Novým šéfeditorem bude Zdeněk Fučík, který zkušenosti sbíral vedle ČTK také v ČRo, ČT, v týdeníku Euro a donedávna působil jako zástupce šéfredaktora zpravodajského portálu Info.cz.