logo Facebook
i slova jsou činy

Neveřejná jednání předsednictva Rady Českého rozhlasu

07. ledna 2018 06:00 / autor: Jan Mrzena

Minulé jednání rady nebylo vůbec hladké. Trvalo téměř pět hodin. A to se na program některá třaskavá témata vůbec nedostala. Jde například o kauzu článku Janka Kroupy s tématem hospodaření Agrofertu na pozemcích s nejasnými vlastníky, ale také o nedořešenou trvalku údajného plagiátorství v pořadech ČRo Plus „Knihy, na které vám nezbyl čas“. Hodně času radní věnovali problémům jejich vlastní komunikace. 

Potíže nesou uzavřená jednání předsednictva, kterých se zúčastňují vedle generálního ředitele a zástupců managementu i radní. Zákon takový způsob práce rady nepopisuje. Rada proto, ve snaze naplnit jej, alespoň na veřejných zasedáních schvaluje a zveřejňuje zápisy z těch jednáních. Předsednictvo se schází převážně dvakrát měsíčně. Řeší hlavně přípravu veřejných zasedání rady, komunikuje s generálním ředitelem a jeho lidmi.

Jednání za zavřenými dveřmi trvale přináší potíže. Především v interpretaci, co se tam vlastně řeklo a dohodlo. Na veřejných zasedáních si pak radní složitě vysvětlují, co bylo dohodnuto a co bylo pouze zmíněno. Před lety musela rada svá uzavřená jednání dokonce obhajovat v Poslanecké sněmovně.

Členství v radě je sice dobře honorováno, ale jde pouze o výkon funkce ve veřejném zájmu. To znamená, že radní se živí něčím jiným a kontrole činnosti velkého veřejnoprávního média se věnují pouze nárazově. Podle vlastního zájmu, schopností, odvahy, ale i časových možností se činnosti rady reálně účastní. Je proto pochopitelné, že informace o Českém rozhlasu potřebují vstřebávat i jinak, než jen z předložených materiálů a vysvětlení konkrétních odborníků z rozhlasu. Je pochopitelná i snaha předsednictva rady mít veřejná zasedání připravena tak, aby proběhla hladce, aby se vyřešily věci, které rada prostě vyřešit musí. Je pochopitelná i snaha rady a vedení rozhlasu o komunikaci. Soudě však podle sporů, které radní vedou o výstupy z předsednictev, by bylo lepší najít jinou formu.