logo Facebook
i slova jsou činy

Rozšíření i rotace sítě zahraničních zpravodajů

08. ledna 2018 06:00 / autor: Jan Mrzena

Česká televize obměnila a rozšířila síť zahraničních zpravodajů. Od začátku roku funguje nový post v Londýně, obsadil ho bývalý bruselský zpravodaj, Bohumil Vostal. „Cílem mého působení v Londýně bude ukázat divákům České televize život Velké Británie v historické době, kdy jako první země odchází z Evropské unie. Po pěti letech strávených v Bruselu tak budu moct využít znalostí o fungování unie ke zpravodajskému pokrytí dopadů brexitu na Spojené království, ale i české občany žijící na ostrovech či české ekonomické a politické zájmy."  Na postu zahraničního zpravodaje v Belgii ho vystřídal reportér a bývalý moderátor pořadu Události, komentáře Lukáš Dolanský.

Česká televize obměnila na začátku ledna také tři zahraniční zpravodaje - v Rusku, Polsku a ve Spojených státech. „Post zpravodaje v USA beru jako velkou výzvu. Působil jsem už čtyři roky jako zahraniční zpravodaj České televize v Bratislavě a rok a půl v Moskvě. Post ve Washingtonu je ale přeci jen jiný, než oba předchozí. Navíc laťka nastavená mými předchůdci Michalem Kubalem a Martinem Řezníčkem je opravdu velmi vysoko,“ říká David Miřejovský, který ve Washingtonu střídá právě Martina Řezníčka. Ten se po úspěšné pětileté misi vrací do Prahy a bilancuje, „Mým cílem vždy bylo ukázat Spojené státy jako nesmírně barvitou zemi plnou nejrůznějších kultur, zvyků a mentalit a možná se pokusit i vyvrátit nějaké stereotypy, které se k této zemi mezi lidmi bez hlubší znalosti tamních reálií vážou." 

Do Moskvy, se vrací jeden z nejzkušenějších zahraničních zpravodajů Miroslav Karas. „Návrat do Moskvy pro mě znamená nejen splněné novinářské přání, ale především možnost více zemi poznat. Připravím se na prezidentské volby, na Dálném východě chci zjistit, kam pokročilo jeho osídlování, a chci si prohlédnout, jak se změnilo Soči od zimní olympiády před čtyřmi roky," vysvětlil dosavadní varšavský zpravodaj. Do Polska nastupuje reportérka a moderátorka Dana Zlatohlávková, kterou diváci znají hlavně z pořadu Horizont ČT24. „Polsko vždy bylo naším důležitým sousedem a v poslední době je kvůli mnoha překotným změnám ještě zajímavější sledovat, jak se politicky i společensky rozdělená země vyvíjí. Vezměme jen poslední týdny, před Vánocemi převzal vládu nový premiér a Evropská komise aktivovala kvůli reformě soudního systému článek sedm lisabonské smlouvy. Důsledky obojího by se mohly projevit hned začátkem roku," komentovala svůj profesní posun.

V průběhu letošního roku Česká televize ještě otevře nový post v Istanbulu. Generální ředitel Petr Dvořák před časem tento krok vysvětlil, "Nový post v Turecku je zásadní. Díky němu budeme mít zase o něco blíže k turbulentnímu dění na Balkáně a Blízkém Východě.“ Beze změny zůstávají zpravodajské posty v Německu (Václav Černohorský), Číně (Barbora Šámalová), Izraeli ( Jakub Szántó), ve Francii (Petr Zavadil) a na Slovensku (Lukáš Mathé).