logo Facebook
i slova jsou činy

Aktivita prezidentských kandidátů na Facebooku

13. ledna 2018 06:00 / autor: Jan Mrzena

Dnes odpoledne již budeme vědět jak dopadlo první kolo prezidentských voleb. Všichni kandidáti se snažili oslovit své voliče také na sociálních sítích. Miloše Zemana nevyjímaje. Jejich týmy tak komunikovali i prostřednictvím přidávání obsahu na facebook. Že jde o účinný nástroj dokázali v parlamentních volbách hlavně Piráti a SPD Toima Okamury, v globálním světě pak především Donald Trump. Je proto zajímavé porovnat podobnou aktivitu českých prezidentských kandidátů.

Výkonnostní agentura Performics se na tuto aktivitu zaměřila a jednotlivé prezidentské kandidáty sledovala v předvolebním období prostřednictvím svého patentovaného nástroje SocialTools. Nejvíce fanoušků má na Facebooku Miloš Zeman, za ním následují Michal Horáček a Jiří Drahoš. Nejaktivnější v oblasti přidávání obsahu je Mirek Topolánek a Pavel Fischer. Nejrychleji roste počet facebookových příznivců Pavlu Fischerovi. 

Největší počet fanoušků má Miloš Zeman (téměř 103 000), následuje Michal Horáček, Jiří Drahoš (oba zhruba 82 000) a Pavel Fischer (více než 28 000). Naopak nejméně má Petr Hannig (necelých 1200) a Vratislav Kulhánek (necelých 1600).  Mezi pátým a osmým lednem nejrychleji rostl počet fanoušků Pavla Fischera (o více než 4400), dále Michala Horáčka (téměř o 2500). Naopak Petr Hannig (91) a Vratislav Kulhánek (42) nemají příliš nových fanoušků. Absolutně nejvíce aktivní jsou fanoušci Pavla Fischera. (téměř 11 tisíc lajků, komentářů nebo sdílení). Fanoušci Michala Horáčka (10 400)a Mirka Topolánka (10 000) jsou se svou aktivitou na facebookových stránkách v těsném závěsu. Nejméně aktivní jsou fanoušci opět Petra Hanniga (216) a Vratislava Kulhánka (178).

Určitým obrazem aktivity kandidátů na sociálních sítích byly volební průzkumy zveřejněné tento týden. Jaký však bude mít facebook dopad do výsledků prvního kola prezidentských voleb, uvidíme dnes odpoledne.