logo Facebook
i slova jsou činy

Kdy a jak budou poslanci letos volit do mediálních rad?

16. ledna 2018 06:00 / autor: Jan Mrzena

Nová Poslanecká sněmovna zdědila resty po staré sněmovně. Ta už v minulém roce nebyla schopna zvolit členy rad České tiskové kanceláře a Českého rozhlasu. Navíc při volbě preferovala (ex)poslance oproti mediálním odborníkům. Proto se členem Rady pro rozhlasové a televizní vysílání stal Ladislav Šincl, členem Rady Českého rozhlasu Vítězslav Jandák a členkou Rady České tiskové kanceláře Jaroslava Wenigerová. Rady ČRo i ČTK zůstaly nekompletní, Rada ČT i velká rada mají plný počet členů. V některých případech mandáty radním vyprší, takže sněmovnu v roce 2018 čeká vícero mediálních voleb. Jestli k nim sněmovna přistoupí zodpovědněji než sněmovna bývalá, teprve uvidíme.

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání má třináct členů. Letos končí mandát pouze místopředsedkyni Miladě Richterové, a to na konci září. Rada České televize má patnáct členů. Letos na konci června končí mandát Janu Brandejsovi, který slouží druhé funkční období. Rada Českého rozhlasu má mít devět členů, ale ve skutečnosti jich má pouze sedm. V červnu končí mandát Petru Šafaříkovi, i on je radním již druhé období. Rada České tiskové kanceláře má mít sedm členů, ale má jich pouze pět. V únoru v radě skončí předseda Tomáš Mrázek.

Volby do mediálních rad jsou podle informací ze sněmovny již předmětem kuloárních debat. Jejich termíny zatím známy nejsou. Otázkou je, zdali se budou odehrávat ve starém formátu, nebo jestli poslanci zvolí jiný postup.