logo Facebook
i slova jsou činy

Kdo bude moderovat prezidentský duel na ČT?

17. ledna 2018 06:00 / autor: Jan Mrzena

Hned po vyhlášení výsledků prvního kola prezidentských voleb se rozhořela diskuse o televizním duelu Miloše Zemana s Jiřím Drahošem. Miloš Zeman ohlásil úmysl zúčastnit se takového duelu a neopomněl dodat, že by neměly být více než dva. Jiří Drahoš také počítal s dvěma debatami s tím, že jednu z nich by měla produkovat Česká televize a druhou nechť určí jeho protikandidát. Miloš Zeman v pondělí změnil názor a ústy Jiřího Ovčáčka oznámil, že k debatě přijde nejen do ČT, ale i na Primu, Novu a na Barrandov. Jiří Drahoš reagoval, že nepočítá s více, jak dvěma duely.

Mezitím Prima upřesnila svůj záměr. Duel Miloše Zemana a Jiřího Drahoše chce vysílat v úterý 23. ledna od 20.15 z Hudebního divadla v Karlíně. Oběma kandidátům bude nabídnuto, aby do hlediště pozvali své podporovatele. Divadlo má kapacitu 921 míst. Prezidentská kancelář už účast Miloše Zemana potvrdila. Svůj záměr upřesnila i Česká televize. Společný duel prezidentských kandidátů bude vysílat ze studia na Kavčích horách ve čtvrtek 25. ledna od 20 hodin na ČT1 a ČT24. Miloš Zeman i Jiří Drahoš svou účast už písemně potvrdili. Moderování bylo tradičně nabídnuto Václavu Moravcovi. O debatách na Nově a na Barrandově toho zatím moc nevíme. Jen tolik, že by se mohly konat v neděli, respektive v pondělí. Kde nakonec budou duely prezidentských finalistů a kolik jich bude se dozvíme v příštích hodinách. Jistá je Česká televize, velmi pravděpodobná je Prima. Dá se předpokládat, že Miloš Zeman využije i další nabízený prostor. Otázkou je, jak se nakonec zachová Jiří Drahoš.

Česká televize však řeší ještě jeden zásadní problém. Kdo nakonec bude duel moderovat. Václav Moravec podle serveru Ihned moderování odmítl s odůvodněním, že nechce být hromosvodem Zemanovy kritiky na ČT. Po všem, co v poslední době prezident Miloš Zeman na adresu veřejnoprávní televize vyslal, a poté, co jí i po Václavu Moravcovi ironicky pojmenoval, se nelze ani divit. Reakce zkušeného moderátora je víc než pochopitelná. A kdo tedy bude duel moderovat? Jiné předvolební diskuse v České televizi moderovalo hned několik dalších tváří. Je však jedna osobnost, která předvolební debatu nemoderovala nikdy. Je to osobnost silná, která má zkušenosti s vypjatou atmosférou i emocemi ve svém diskusním pořadu. Osobnost, která by jistě zvládla i rétoriku Miloše Zemana. Pokud by chtěla Česká televize v duelu prezidentských kandidátů překvapit a uchopit debatu trochu jinak, měla by moderování nabídnout Michaele Jílkové.