logo Facebook
i slova jsou činy

Přechodová síť DVB-T2 Českých Radiokomunikací pokrývá téměř 98% domácností

24. ledna 2018 06:00 / autor: Jan Mrzena

České Radiokomunikace včera rozšířily pokrytí přechodové DVB-T2 sítě, spustily vysílání z vysílačů Ústí nad Labem - Buková hora a Mikulov - Děvín. Programy v novém formátu si tak může naladit už 97,6 % domácností. Do přechodové DVB-T2 sítě přibyly Nova, Nova Cinema a ČT :D / ČT art, počet programů se tak zvýšil již na osmnáct. Zatím v této síti mohli diváci naladit všechny programy TV Prima, TV Barrandov, Óčka, Šlágru a TV Noe.

„Pozemní televizní vysílání poskytuje svým divákům velmi širokou nabídku programů, a přitom je pro ně jako jediné bezplatné. Vstup nových televizních stanic do přechodové sítě je součástí připravovaného přechodu na novou generaci televizního vysílání DVB-T2, který bude dokončen v roce 2020. Souběžné vysílání nové DVB-T2 sítě se stávajícími DVB-T sítěmi divákům zajistí plnou přístupnost televizních programů i v době přechodu. Zvýšení pokrytí navíc umožní dostupnost DVB-T2 sítě už v téměř celém Česku,“ řekl Martin Gebauer, generální ředitel CRA a upřesnil, „celé Česko pokryjeme DVB-T2 signálem v tomto roce, dosáhneme na pokrytí 99 %, tedy stejné nebo lepší, než jaké má pozemní televizní vysílání dosud."

Přechod na DVB-T2 je nutný z důvodu odebrání části televizních kmitočtů, které budou po roce 2020 přiděleny pro mobilní datové sítě. Pozemní vysílání využívá zhruba 60 % domácností v ČR a je to jediná platforma, která je pro diváky bezplatná. Pokud lidé nyní neplánují nákup nového televizoru nebo set top boxu, nemusí nic řešit, protože stávající DVB-T vysílání bude dostupné minimálně do roku 2019. Diváci tak mají čas na nákup nového přijímače, pokud si však domácnosti budou pořizovat nový televizní přijímač nyní, měl by to být takový, který podporuje nový standard vysílání DVB-T2 / HEVC. Jejich aktuální seznam naleznou diváci na stránkách www.dvbt2overeno.cz. Nyní seznam obsahuje již více než 1200 položek a další stále přibývají. Certifikovány jsou televizory de facto všech významných značek v různých cenových relacích, i set top boxy v cenách od 620 Kč.