logo Facebook
i slova jsou činy

Poslanci chystají volbu Rady ČTK

27. ledna 2018 06:00 / autor: Jan Mrzena

V Poslanecké sněmovně se naplno rozeběhla volba nových členů Rady České tiskové kanceláře. Nominace kandidátů mohou podle zákona podávat přímo poslanecké kluby. Proto se politické dohody o volbě uzavíraly ve sněmovně už právě ve fázi nominací. Při volbě se pak často prosazovali bývalí poslanci nebo jiní dosluhující politici. V radě proto zasedli třeba bývalí poslanci ČSSD Marcela Mertinová a Vladimír Cisár nebo jejich kolegyně z ODS Jaroslava Wenigerová. Netřeba dodávat, že nikdo z nich neměl žádnou odbornou mediální zkušenost.

Tentokrát jiný přístup k nominacím zvolili Piráti. Vyhlásili vlastní otevřené výběrové řízení. Až do 28. ledna mohou zájemci o nominaci podávat přihlášky. Pro Piráty je objektivita a nezávislost zpravodajství zásadní, a proto chtějí postupovat transparentně. Zveřejní kdo se přihlásil i jeho životopis, samozřejmě i všechny kroky svého klubu. Definovali také vlastní požadavky na člena rady včetně kritérií posuzování. Poslanec Tomáš Martínek, který má výběrové řízení Pirátů na starost, vysvětluje: „Kvalitní zpravodajství ČTK je dobrou obranou před dezinformacemi. Vybraná osoba by měla být schopna rozlišit objektivní a zavádějící informace, protože informovanost společnosti na základě ověřených faktů je pro nás stěžejní." Koho nakonec Piráti budou do volby nominovat a jak celá volba v nové sněmovně proběhne, se dozvíme v příštích týdnech.

Kompetence Rady ČTK jsou však malé. Do konkrétního posuzování kvality a objektivity informací, které agentura zveřejňuje, radní nezasahují. Rada má mít podle zákona sedm členů. Vzhledem k tomu, že stará sněmovna v minulém roce zvolila pouze Jaroslavu Wenigerovou a na dalších dvou radních se již neshodla, má rada pouze pět členů. Navíc v únoru končí mandát současnému předsedovi Tomáši Mrázkovi. Sněmovna by tedy měla volit hned tři radní.