logo Facebook
i slova jsou činy

Vrátí se Rada Českého rozhlasu k nedořešeným kauzám?

31. ledna 2018 06:00 / autor: Jan Mrzena

Letos poprvé zasedne Rada Českého rozhlasu. Z minulého roku jí zůstaly na stole některé resty. Jde o nedořešené kauzy, které na minulých jednáních budily rozruch. Pravda – šlo spíše o emoce a problémy ve vlastní komunikaci rady a komunikaci s generálním ředitelem René Zavoralem než o neřešitelná dramata.

Nejstarší kauza je nevyřešená už celý rok. Jde o problém plagiátorství autora pořadu „Knihy, na které vám nezbyl čas“. Rada 7. 2. 2017 dostala stížnost J. Lukavce, který na problém upozornil. Stížnost řešil radní Petr Šafařík. Rada v dubnu přijala jeho návrh usnesení a následně došlo i k částečné nápravě problému. Na konci léta se však ukázalo, že plagiátorství přetrvává, a tak byl pořad stažen nejen z vysílání, ale i z internetového archivu. Na podzim se komunikace o problému natolik rozmělnila, že definitivní řešení nenastalo.

Nedořešeny zůstaly spory kolem reportáže Českého rozhlasu o hospodaření skupiny Agrofert na pozemcích, které nemají jasného vlastníka. Reportáže Janka Kroupy vyvolaly kritiku místopředsedy rady Tomáše Kňourka, ale i silná vyjádření generálního ředitele René Zavorala. Následovaly veřejné reakce autora reportáží a podpisová akce na jeho podporu. Rada také delší dobu diskutuje o tom, jak mají vypadat výstupy z neveřejných jednáních jejího předsednictva a jakou závaznost pro veřejná jednání mají. Nedořešeny jsou také představy radních o výdajích na tzv. marketingové akce Českého rozhlasu.

Co se z uvedených témat radě podaří zdárně uzavřít na dnešním zasedání není jasné. A to i přesto, že na minulých jednáních radní termín vyřešení některých kauz výslovně zmiňovali. Rada chce podle plánu diskutovat hlavně o výsledku evaluace 2017, činnosti ombudsmana ve druhém pololetí minulého roku a řešit ekonomickou agendu dozorčí komise. Na programu budou i tradiční informace generálního ředitele, ve kterých bude patrně zveřejněna průměrná mzda zaměstnanců Českého rozhlasu za minulý rok. Podle zákona má být zveřejněna právě k 31. lednu a počítá se z ní odměna členů rady v letošním roce.