logo Facebook
i slova jsou činy

Senátoři: Situace v Českém rozhlase nesmí přerůst v neřešitelnou krizi

14. února 2018 06:00 / autor: Jan Mrzena

Zpolitizovaná kauza reportáže investigativního redaktora Janka Kroupy o hospodaření Agrofertu na pozemcích s nevyjasněnými majiteli vysílaná v listopadu a následná eskalace napětí ve veřejnoprávním médiu byla důvodem ke svolání včerejší senátní mediální komise. Vzhledem k aktuální napjaté situaci v Českém rozhlase, požádala SKSP o vyjádření generálního ředitele Českého rozhlasu René Zavorala, ředitele zpravodajství Jana Pokorného (ten se ze zasedání omluvil) a Janka Kroupu.

Diskuse byla široká a v některých chvílích rozpačitá. René Zavoral opakoval svůj názor, že reportáž nebyla kvalitně připravena. Silná slova, která použil na zasedání Rady Českého rozhlasu v Českých Budějovicích i na jejím lednovém jednání, kdy zveřejnil analýzy i své stanovisko, se ovšem již neozývala. „Byl to běžný pracovní a názorový spor,” uvedl. Situace se podle něj uklidnila poté, co odvolal své výroky o účelovosti reportáže. Vůči postupu generálního ředitele i jeho veřejné kritice práce Janka Kroupy se zvedla vlna protestů uvnitř rozhlasu. Dvě stovky zaměstnanců mu poslaly dopis, v němž René Zavorala kritizovali a vyjádřili znepokojení nad tím, že znehodnocuje jejich práci. Janek Kroupa v Senátu zpochybňování své redakční práce odmítl, „reportáž před odvysíláním prošla běžnou schvalovací procedurou.“ Opět připomněl svou myšlenku, že řešením by bylo oddělení manažerské a žurnalistické řízení ČRo.

Senát nemá vlastně žádné kompetence vůči Českému rozhlasu, ani jeho radě. To se projevilo i v diskusi. Eva Syková (ČSSD) navrhovala, aby investigativní reportáže byly ve veřejnoprávní rozhlasu odděleny tak, jak je to zřetelné při vysílání České televize. Renata Chmelová (KDU-ČSL a Piráti) se domnívá, že největší vinu za současnou napjatou situaci nese René Zavoral, „Práci Janka Kroupy „kontrolovalo “ 14 redaktorů včetně jeho nadřízeného a dle jeho vyjádření na komisi, všechny jejich připomínky zapracoval. Naopak kromě obsahových výtek odmítl pan Pokorný, nadřízený pana Kroupy, i kritiku týkající se údajně nevhodné formy zpracování reportáži, na které si pan generální ředitel stále trvá“. Václav Chaloupek (STAN), který byl iniciátorem dnešního jednání senátní mediální komise, varoval před tlakem poslanců ANO, KSČM a SPD na Český rozhlas i Českou televizi.

Stálá komise pro sdělovací prostředky vyzvala všechny zainteresované, aby našli ve sporu řešení, které by naplňovalo zákon o Českém rozhlase a Etického kodexu novinářů. Senátoři v usnesení zdůraznili, že je v zájmu všech občanů, aby veřejnoprávní rozhlas fungoval bezchybně a podával občanům objektivní, ověřené informace. Apelovala také, aby situace v Českém rozhlase nepřerostla v neřešitelnou situaci, která by zaměstnancům znemožňovala provádět kvalitní práci.