logo Facebook
i slova jsou činy

Piráti nominovali do volby Rady ČTK bývalého analytika vlády a mluvčího neúspěšného kandidáta na prezidenta Jiřího Táborského

18. února 2018 06:00 / autor: Jan Mrzena

Volba nových členů Rady České tiskové kanceláře je ve fázi uzávěrky nominací. Kandidáty navrhují přímo poslanecké kluby. Politické dohody se ve sněmovně uzavírají již v této fázi. Jestli budou voleni bývalí poslanci a lidé z okruhu jejich poradců, anebo nová sněmovna bude preferovat odbornost, teprve uvidíme. V radě jsou dnes bývalí poslanci ČSSD Marcela Mertinová a Vladimír Cisár nebo jejich kolegyně z ODS Jaroslava Wenigerová. Sněmovna bude volit hned tři radní.

Piráti vybírali svého kandidáta v otevřeném výběrovém řízení. Na výběru se podíleli také Starostové. Do jejich výběrového řízení se přihlásilo 11 zájemců. Ve výběrové komisi zasedli Tomáš Martínek (Piráti), Věra Kovářová (STAN), mediální experti Karolína Sadílková a David Smlojak. Není jasné, jestli David Smoljak byl pouze sám za sebe anebo za platformu Svobodu médiím, jíž je jednou z nejvýraznějších tváří. Piráti (společně se STAN) vybrali pro volbu radních České tiskové kanceláře Jiřího Táborského. Bývalý analytik Úřadu vlády (v době premiéra Bohuslava Sobotky) byl naposledy tiskovým mluvčím Michala Horáčka, který neúspěšně kandidoval na prezidenta České republiky. Ve svém motivačním dopise Jiří Táborský mimo jiné uvedl, „Česká tisková kancelář patří mezi klíčové pilíře tuzemské žurnalistiky. Bohužel v současné době jde zároveň o nejohroženější veřejnoprávní médium. Příčinou této situace je skutečnost, že široká veřejnost se denně setkává s prací České rozhlasu i České televize, ale s prací ČTK se setkává většinou jen ve zprostředkované formě. Proto její zájem o osud této instituce není tak velký. Dobře patrné to bylo v nedávné volbě, při níž se poslanci pokusili do Rady ČTK prosadit Petra Žantovského, jehož vztah k nezávislé žurnalistice je přinejmenším diskutabilní. Této volbě se naštěstí podařilo zabránit díky velmi rychlé reakci řady osobností. Mezi jinými i prezidentského kandidáta Michala Horáčka, k čemuž došlo na můj popud.“

Trochu groteskně tak vyznívá sdělení poslance Pirátů Tomáše Martínka k výběru kandidáta: „Věřím, že se nám podařilo vybrat vhodného kandidáta na členství v Radě ČTK, který by měl hájit objektivitu a nestrannost zpravodajství i před dezinformačními vlivy. Zároveň by měl přispět svým ekonomickým nadhledem. Byli bychom rádi, kdyby se naším postupem otevřeného výběrového řízení inspirovaly i ostatní politické strany."

Poslanecká sněmovna bude volit tři nové členy do sedmičlenné rady. Kompetence Rady ČTK jsou však malé. Do konkrétního posuzování kvality a objektivity informací, které agentura zveřejňuje, radní nezasahují. Nemají ani kompetence v oblasti hospodaření a personální politiky. Ale to je vlastně dobře.