logo Facebook
i slova jsou činy

NA ČT24 budou diskutovat historici o tématu i zpracování ruského cyklu Zapomenutí vůdci

20. února 2018 06:00 / autor: Jan Mrzena

V lednu udělila Rada pro rozhlasové a televizní vysílání České televizi upozornění na porušení zákona kvůli odvysílání dvoudílného dokumentu, který se věnoval Lavrentiji Berijovi, z ruského cyklu Zapomenutí vůdci. Vedení České televize vnímalo i několik ostrých reakcí na celý cyklus. Na posledním jednání Rady České televize proto generální ředitel Petr Dvořák informoval, že se k cyklu ve vysílání ČT24 vrátí. Mimo jiné uvedl, "S ohledem na reakci části veřejnosti na dokument Zapomenutí vůdci jsme se rozhodli zařadit do vysílání diskusi renomovaných historiků k tématu i ke zpracování a vyznění dokumentu. Hostit ji bude pořad 90‘, datum vysílání je předběžně stanoveno na 5. března."

Dva díly o Lavrentiji Berijovi vysílala ČT2  10. a 17. prosince. RRTV uvedla v odůvodnění porušení zákona - v dokumentech se vyzdvihují Berijovy „manažerské“ úspěchy i charakter, ve světle čehož dochází k bagatelizaci zejména jeho účasti na zatýkání, popravách a stranických čistkách během tzv. Velkého teroru. Tím de facto (podle rady) dochází k omlouvání Berijových činů, které lze z historického hlediska považovat za kruté jednání a na jejichž základě byla zamítnuta jeho rehabilitace.

Česká televize v reakci uvedla, že respektuje názor RRTV a cyklus Zapomenutí vůdci už vysílat nebude. „Cyklus byl odvysílán v rámci připomínky sta let od Říjnové revoluce v Rusku a nebyl jediným pořadem vztahujícím se k Říjnové revoluci. Ani v nejmenším neobhajujeme a nezastíráme činy dané doby, celková koncepce vysílání měla divákovi nabídnout co nejobsáhlejší pohled, nikoliv něco zamlčovat nebo překrucovat. Kromě zmiňovaného odvysílala ČT v hlavním vysílacím čase rovněž dokument BBC "Ruská cesta k revoluci", dokument ARTE "1917: Jak se dělá revoluce”, "Lenin: Cesta k moci (Doc & Film), "Stalin versus Trockij, soudruzi na život a na smrt" (ZED) nebo třídílnou série od France TV "Apokalypsa Stalin”. Česká televize rovněž vysílala filmovou trilogii Nikity Michalkova “Unaveni sluncem”, filmy “Mikuláš a Alexandra” nebo “Admirál” - vše se vztahovalo k ruské revoluci a následným událostem,“ upřesnila tisková mluvčí Karolína Blinková.