logo Facebook
i slova jsou činy

CME v roce 2017 pokračovala ve snižování dlouhodobého dluhu

21. února 2018 06:00 / autor: Jan Mrzena

Central European Media Enterprises zveřejnila výsledky hospodaření za rok 2017. Společnost v České republice vlastní provozovatele televizních kanálů skupiny Nova. Její televize vysílají také na Slovensku, v Bulharsku a Rumunsku, tedy pro území s více jak 40 miliony obyvatel. Celkové výnosy CME se v minulém roce zvýšily na 574,2 mil. USD, přičemž za rok 2016 byly 526,1 mil. USD. Provozní zisk se zvýšil na 129,9 mil USD, oproti loňskému 105,5 mil. USD. Narostla i hodnota OIBDA na 165,5 mil. USD z loňských 136,9 mil. USD. Tržby z reklamy se zvýšily o 8 %, rostly také poplatky za distribuci kanálů od provozovatel kabelových a satelitních platforem a příjmy z předplatného – o 17 %. Dobrou ekonomiku ovlivnily výsledky třetího čtvrtletí. Vzhledem k oznámení prodeje, nejsou v uvedených údajích zahrnuty výsledky televizních stanic v Chorvatsku a Slovinsku. V roce 2018 předpokládá CME využití získaných prostředků z provozní činnosti, z prodeje na stanic v Chorvatsku a ve Slovinsku, z úspory z nižších závazků na dluhové služby. Díky tomu může dojít ke splacení značné části dlouhodobého dluhu. Po dokončení prodeje a snížení dluhu očekávají manažeři průměrné dluhové náklady 4.5 %.

Michael Del Nin, jeden ze dvou generálních ředitelů CME, uvedl: "Naše výsledky roku 2017 reprezentují čtvrtý rok v řadě s růstem marže a aktuálním růstem OIBDA nad 20 %. Předpokládáme, že růst výnosů v kombinaci s pokračujícím zaměřením na kontrolu nákladů povede v dalšímu roce k robustního růstu ziskovosti a pokračujícímu růstu OIBDA. V roce 2018 se nám podaří urychlit proces snižování zadluženosti." Christoph Mainusch, druhý ze dvou generálních ředitelů, dodal: "Rok 2017 byl pro CME dalším vynikajícím rokem a výsledky našich stanic nás staví do pozice dalšího úspěchu i v roce 2018. Zvýšili jsme sledovanost ve třech ze čtyř našich zemí a zvětšili rozdíl mezi námi a komerční konkurencí v hlavním i celodenním vysílacím čase. Investujeme a inovujeme, abychom se stali nejlepšími partnery pro inzerenty v našich zemích."

Meziročně rostou CME výnosy televizí ve všech čtyřech zemích, nejrychleji v Rumunsku. Největší objem přináší i nadále skupina Nova v České republice. V minulém roce dosáhly výnosy společnosti na českém trhu 209 mil USD, zatímco v roce 2016 byly 190,3 mil. USD. Hodnota OIBDA se zvýšila z loňských 77 mil. USD na letošních 83, 6 mil. USD. Daleko rychleji roste OIBDA v Rumunsku, Bulharsku, a především na Slovensku.

CME vysílá program celkem na 26 televizních kanálech - v Bulharsku (bTV, bTV Cinema, bTV Comedy, bTV Action, bTV Lady a Ring), v České republice (Nova, Nova 2, Nova Cinema, Nova Sport 1, Nova Sport 2, Nova International, Nova Action a Nova Gold), v Rumunsku (PRO TV, PRO TV International, Acasa, Acasa Gold, PRO Cinema, Sport.ro, MTV Romania, PRO TV Chisinau a PRO 2 MOLDOVA) a na Slovensku (TV Markíza, Markíza International, Doma a Dajto). Akcie CME jsou obchodovány na burze v New Yorku (NASDAQ) a na Burze cenných papír Praha pod burzovním symbolem CETV.