logo Facebook
i slova jsou činy

Poslanci volí tři nové členy Rady ČTK

26. února 2018 06:00 / autor: Jan Mrzena

Ve středu 28. února po poledni bude Poslanecká sněmovna volit tři nové členy Rady České tiskové kanceláře. Kandidáty podle zákona navrhly přímo poslanecké kluby, jejich jména pro ČTK odtajnil předseda volební komise Martin Kolovratník (ANO). Hnutí ANO nominovalo dva bývalé členy Rady pro rozhlasové a televizní vysílání – právníka Pavla Foltána a publicistu a pedagoga Petra Žantovského. Ten za stejný klub kandidoval i při neúspěšné volbě v létě minulého roku. Piráti do volby po vlastním výběrovém řízení přihlásili analytika Sobotkovy vlády a tiskového mluvčího neúspěšného prezidentského kandidáta Michala Horáčka. ODS do volby nominovala produkční a ředitelku nadace Zdeňku Štěpánkovou. KSČM navrhla bývalého poslance, sociologa Václava Snopka, hnutí SPD vyslalo do volby tiskovou mluvčí prostějovského magistrátu Janu Gáborovou. Svého kandidáta, historika a politologa Michala Pehra, prosazuje i KDU-ČSL.

V Radě ČTK jsou v současné době novinář Miroslav Augustin (předseda), nominovaný ANO, místopředsedové Jaroslava Wenigerová (bývalá poslankyně ODS), a projektový manažer Jakub Heikenwälder (KDU-ČSL). Členem rady je bývalý poslanec ČSSD Vladimír Cisár. Kompetence této rady jsou velmi omezené. Do konkrétního posuzování kvality a objektivity informací, které agentura zveřejňuje, radní nezasahují. I tak by si rada posily se zkušenostmi z mediální branže a legislativy více než zasloužila.

Při pohledu na zastoupení politických stran v Radě ČTK, na nominace klubů do této volby a hlasovací mašinérii v Poslanecké sněmovně, se dá celkem dobře odhadnout, kdo bude kontrolovat naši národní agenturu. V kuloárech se spekuluje zejména o Pavlu Foltánovi a Petru Žantovském. Velkou šanci mají také Václav Snopek a Jana Gáborová.