logo Facebook
i slova jsou činy

Miloš Zeman a test odolnosti České televize

24. února 2018 06:00 / autor: Jan Mrzena

Týden s prezidentem je jedním z nejpopulárnějších pořadů TV Barrandov. Trvale si drží i sledovanost, která je na poměry české komerční trojky vysoká. Ve čtvrtek si pana prezidenta v křesle u Jaromíra Soukupa nenechalo ujít v průměru 234 tisíc diváků starších patnácti let. Není to sice tolik diváků, jako ve Střepinách na Nově, ani ve veřejnoprávním Máte slovo nebo 168 hodin. I tak je diváků dost pro vypuštění zpráv, které mají otestovat, co prostor unese.

Tento čtvrtek přišla na přetřes Česká televize. Jaromír Soukup otevřel téma poněkud lopotně. Kritizoval moderování nečekaně zlaté jízdy Ester Ledecké, které u většiny diváků vyvolalo spíše pocity dobře načasovaného emotivního zvratu. V euforii pak lidé na sociálních sítích spustili velkou vlnu povětšinou příjemného vtipkování jak na přenos, tak i na neskutečné sportovní schopnosti Ledecké. Oslí můstek dovedl rozhovor až k tématu, které má Miloš Zeman v dlouhodobé oblibě. Tedy ke kritice České televize. Prezident otevřeně vyzval k výměně vedení. A popsal i technologii, jak to udělat. Pokud sněmovna dvakrát neschválí výroční zprávu ČT, může odvolat radu a zvolit novou. Rada má v kompetenci odvolávat a volit generálního ředitele. „Tady s tím především musíme něco dělat, ne jenom to kritizovat,“ řekl Zeman a připomněl, že při volbě nového generálního ředitele by došlo k větším personálním změnám. „Já bych si samozřejmě tyto změny velice přál. I když je jako prezident nemohu vůbec ovlivnit. To mohou ovlivnit pouze poslanci, pokud tu zprávu o hospodaření dvakrát zamítnou. Tak uvidíme, jestli to udělají.“

V Týdnu s prezidentem poté ještě zaznělo několik závažných informací. Jako třeba příslib majitele TV Barrandov, že jeho další pořad Kauzy Jaromíra Soukupa se bude pečlivě věnovat hospodaření České televize. „Zdá se mi, že současný ředitel je mimořádně neúspěšný,“ sdělil veřejně své hodnocení práce Petra Dvořáka ve vedení veřejnoprávní televize.

Miloš Zeman tak otevřeně vyřkl to, o čem se zatím pouze spekulovalo na Kavčích horách. Volební výbor si vyžádal od všech veřejnoprávních médií výroční zprávy, které neprojednala stará Poslanecká sněmovna. Tedy zprávy, které by normálně s koncem staré sněmovny spadly pod stůl. Nové zprávy budou sněmovně předkládat rady teprve na konci března, k jejich projednání se poslanci dostanou až v květnu. Ovšem ty staré projednávají už teď. Před týdnem se volební výbor zaobíral třemi zprávami Českého rozhlasu. Na Kavčích horách se spekuluje, že právě staré výroční zprávy mají posloužit k odvolání televizních radních.

Nutno dodat, že scénář popsaný prezidentem je realistický (z pohledu zákona i z pohledu hledání potřebných hlasů). Ovšem je lopotný a má v sobě spoustu momentů, které jej mohou úspěšně změnit. To přirozeně Miloš Zeman (a patrně i všichni zainteresovaní) ví. Prezident tedy vypustil test, co prostředí unese a vystřelil z Aurory. Avšak i v tomto případě platí druhá část jeho sdělení „Já bych si samozřejmě tyto změny velice přál. I když je jako prezident nemohu vůbec ovlivnit. To mohou ovlivnit pouze poslanci. Tak uvidíme, jestli to udělají.“