logo Facebook
i slova jsou činy

Max Kašparů: Na fake news se musí prevencí a nikoliv terapií

02. března 2018 06:00 / autor: Jan Mrzena

Na středečním jednání Rady České televize informoval generální ředitel Petr Dvořák o setkání zástupců rady a televize s předsedou Stálé komise Senátu pro krajany žijící v zahraničí Tomášem Grulichem (ODS). Řešilo se, proč Česká televize (na rozdíl od Českého rozhlasu) pro krajany do zahraničí nevysílá. „Započaly práce na návrhu, který má odstranit současné legislativní překážky, které dosud vysílání do zahraničí brání,“ uvedl Petr Dvořák.

Radní projednávali informace o stavu, změnách a rozvoji kanálu ČT24 ve druhém pololetí 2017. Místopředseda Jaroslav Dědič shrnul pořady, které se na kanálu vysílají. „ČT24 si udržela podíl na divácích 4,54 %. Události jsou s průměrně 823 tisíci diváky druhou nejsledovanější zpravodajskou relací v České republice,“ uvedl. Ředitel zpravodajství Zdeněk Šámal pak pochválil studia za zapojení do vysílání. „Máme poměrně důstojná čísla, jak výrazně se na vysílání ČT24 formou speciálů podílejí studia v Ostravě a Brně,“ řekl Zdeněk Šámal, „rádi bychom došli k tomu, že se zapojí i studia v Hradci Králové a Českých Budějovicích.“ Na ČT24 by se od přelomu dubna/května měl objevit nový pořad Regionální hodina, který přinese kontinuální regionální zpravodajství.

Rada věnovala čas i (dnes populárním) fake news. Daniel Váňa dokonce navrhoval, „Myslím, že by Česká televize mohla připravit koncept nebo programový blok, kde by se systematicky a polopaticky vysvětlovalo, jak se k fake news chovat.“  Generální ředitel Petr Dvořák v reakci uvedl, „Tenhle problém řeší většina našich kolegů v Evropě. Jsou dva přístupy – zveřejňování lží a pravdivých argumentů. Problém je to, že když naše médium problémy zvedá, dělá jim publicitu. Druhý koncept funguje ve Skandinávii. Tam už od toho upustili, aby situaci vlastně nezhoršovali.“ Radní Max Kašparů (psycholog) snahu kolegy Váni glosoval, „Pokud by takový pořad vytvořila Česká televize, tak to bude chytání kočky za ocas. Nekritické myšlení je u nás epidemie. Jeden pořad v televizi to už nezachrání. Na to se musí prevencí a nikoliv terapií.“

Příští jednání rady se uskuteční 14. března.