logo Facebook
i slova jsou činy

Český rozhlas: regiony přinesou Kriminální případy Čech, Moravy a Slezska

05. března 2018 06:00 / autor: Jan Mrzena

Nový projekt vysílají ode dneška regionální stanice Českého rozhlasu. Dramatizaci skutečných případů, které vycházejí z policejních spisů budou pod názvem "Kriminální případy Čech, Moravy a Slezska", přinesou ve večerním vysílání. Zajímavé kauzy z celé republiky se natáčely přímo v jednotlivých regionálních studiích. Momentálně je vybráno 40 případů. Každý z nich vznikl jako pětidílný seriál, který posluchači regionů uslyší od pondělí do pátku v půl desáté večer. „Případy jsme vybírali tak, aby měly přesah. V prvních dílech se vrátíme třeba k prvnímu případu u nás, kdy pachatele pomohla usvědčit analýza DNA, nebo k vraždě ze začátku 80. let, o které se dlouho nesmělo mluvit, protože vrahem byl voják sovětské armády,“ řekl ředitel regionálního vysílání Jan Menger.

Jednotlivé případy se připravují a natáčejí v regionálních studiích Českého rozhlasu, představují se v nich i herci tamních divadel. „Ke spolupráci na tomto projektu se nám podařilo získat jak renomované spisovatele typu Petra Stančíka nebo Emila Hakla, tak i zkušené publicisty – specialisty na krimi. Autenticitu seriálu dodává především to, že autoři při psaní pracují s dobovými články, archivními materiály a často jsou v kontaktu přímo s kriminalisty, kteří se na vyšetřování daného případu podíleli,“ upřesnila ředitelka výroby Kateřina Konopásková.

Projekt patrně reaguje na dlouhodobou neukotvenost věrných posluchačů regionálního vysílání Českého rozhlasu. Poslechovost má proto výkyvy a často se cílová skupina pořadů překrývá s Dvojkou. Důležitost regionálních stanic ve spojení s krimi případy proto vysvětluje Jan Menger, „V regionech dlouhodobě vzniká spousta zajímavých pořadů pro celoplošné stanice Českého rozhlasu. Jsem rád, že se nám teď podařilo vytvořit seriál z regionů pro regiony. Věřím, že to posluchači ocení.“