logo Facebook
i slova jsou činy

Čínská CEFC už v Čechách investovat nebude, zda si ponechá své nákupy je otázkou

08. března 2018 15:38 / autor: Vojtěch Berka

Čínský gigant CEFC už v Čechách neproinvestuje ani korunu. Podle našeho zdroje v Pekingu se strana rozhodla jakékoli další aktivity společnosti v České republice zarazit. CEFC se tak již jistě nepokusí odkoupit Vítkovice, ale především vypadne z bojů o televizi Nova. V té přitom byla po dlouhou dobu favoritem. CEFC sama se prozatím rozhodla situaci nekomentovat. S CEFC otřáslo nedávné zatčení jejího vrcholného představitele a poradce Miloše Zemana Jie Ťien-Minga za korupci. Společnost následně převzala čínská vláda, která má evidentně zcela jiné představy o tom, jak by se čínské společnosti měly v zahraničí chovat. CEFC přitahovala na její vkus až příliš velké množství pozornosti, což údajně nebylo po chuti ani samotnému Si Ťin-pchingovi. Nejvýraznějším škraloupem CEFC bylo obvinění americké prokuratury, podle které podplácela společnost vysoké africké státní činitele, včetně například prezidenta Čadu.

Čínské vládě je přitom údajně již delší dobu trnem v oku image, kterou Číně některé zahraniční projekty tvoří. V listopadu proto rozšířila svůj seznam investic, které domácí společnosti musí konzultovat se státem. „Zprávou, kterou si z toho můžeme v obecné rovině odnést, je to, že Vláda chce vidět více kvalitních investic, které by pomohly propagovat čínskou globální iniciativu,“ uvedl tehdy Paj Ming z Čínské akademie mezinárodního obchodu a ekonomické kooperace.

Střídmější přístup zároveň odráží ekonomickou situaci v zemi, kterou Mezinárodní měnový fond (MMF) loni v srpnu popsal jako nebezpečně nestabilní, přičemž upozornil na výši úvěrů, které ji doposud poháněly. Peking následně vydal nová vnitřní omezení s cílem snížit rostoucí dluhy domácích firem, a právě zahraniční investice jsou jedním z hlavních cílů regulace.

V Čechách se o CEFC mluvilo ve spojitosti hned s několika velkými obchody, nejvýraznějším z nich však měl být vstup do televize Nova, o kterou CEFC usilovala spolu česko-slovenskou finanční skupinou Penta Investment. Ten tedy padá. Hlavními zájemci tak zřejmě zůstává PPF Petra Kellnera, nebo některá ze společností blízkých mediální divizi Agrofertu.