logo Facebook
i slova jsou činy

Jsme svědky, jak se s nárůstem populismu, stává téměř módním klišé tvrdit, že média lžou, a útočit na novináře, kteří vyjádří svůj názor

20. května 2018 13:00 / autor: Jiří Pospíšil

Česká média se v souvislosti s diskusí v Evropském parlamentu o nutnosti přijmout opatření k ochraně novinářů obrátila na naše europoslance. Zde odpovídá Jiří Pospíšil (TOP 09):

Jaká opatření lze na úrovni EU a jednotlivých členských států přijmout k ochraně novinářů?

Musíme hlavně čelit všem pokusům o omezování novinářské práce a zavádění otevřené i skryté cenzury. Jádrem zákonných pravidel pro novináře musí být velmi široce pojatá svoboda projevu. Ta je hlavní ochranou novinářů.

Lze uvažovat o právní úpravě, která povolání novináře stavěla například do podobné pozice a ochrany, jakou mají úředníci či policisté?

Osobně nejsem jako právník zastáncem speciálních úprav a zvláštní ochrany například pro úředníky. To má smysl pouze u takových profesí jako jsou třeba policisté, kteří každodenně nasazují životy jménem státu. V případě novinářů bych se proto zaměřil spíše na vytváření prostoru pro svobodu projevu než na speciální postavení novinářů.

Jaká opatření lze v členských státech přijmout k ochraně novinářů, kteří jsou pravidelně vystavováni trestnému stíhání s cílem cenzurovat jejich práci?

Jedinou možností je vytvořit v rámci právní úpravy tak široký prostor pro svobodu projevu, že podobná trestní oznámení nebudou mít šanci.

Jaký je Váš osobní pohled na urážlivé poznámky některých politiků v EU na adresu novinářů?

Politici by měli pochopit, že novináři nejsou jejich nepřátelé, ale tvoří nedílnou součást demokratického systému. Dnes jsme svědky, jak se s nárůstem populismu, stává téměř módním klišé tvrdit, že média lžou, a útočit na novináře, kteří vyjádří svůj názor. Útoky na svobodná média jsou pro to pro mne útokem na svobodnou společnost.