logo Facebook
i slova jsou činy

Co se kauzy kolem Facebooku a úniku osobních dat týče, uvnitř Evropského parlamentu chybí užší koordinace a snaha o společnou pozici

25. května 2018 13:48 / autor: Pavel Telička

Zakladatel a šéf Facebooku Mark Zuckerberg dorazil v úterý v podvečer do bruselského sídla Evropského parlamentu, aby se setkal s předsedou Antoniem Tajanim a lídry jednotlivých politických frakcí. Kvůli nevhodnému formátu diskuze, ale především nedostatečné koordinaci na straně EP, nepřinesla tato debata nic překvapivého. 

Mark Zuckerberg se omluvil za to, že firma nepřijala dostatečná opatření pro to, aby zabránila zneužívání své sociální sítě. Hovořilo se rovněž o fake news, bezpečnosti na Facebooku i o možném ovlivňování voleb. Šéf Facebooku zdůraznil, že jednou z jeho hlavních priorit je komukoliv zabránit v tom, aby se vměšoval do voleb tak, jako to mohli dělat Rusové v amerických volbách v roce 2016. Debata sama o sobě však nic nového nepřinesla. A to nejen kvůli nevhodnému formátu. Diskuze pouze s lídry politických frakcí je diskuze, která ani není diskuzí. Výrazně Zuckerbergovi usnadnila situaci. 

Více zarážející než kritizovaný formát diskuze je totiž fakt, že v této problematice chybí uvnitř Evropského parlamentu užší koordinace a snaha o společnou pozici. A to se odrazilo rovněž v úterní debatě. Jejím největším problémem totiž nebyl nedostatek času, ale nekoordinace mezi jednotlivými tazateli. Ti několikrát zopakovali to samé, systematizovat jednotlivé dotazy pak musel samotný Zuckerberg při svých odpovědích. 

Jen dotazování trvalo hodinu. Zuckerberg měl pak na své odpovědi daleko méně času, což mu samozřejmě umožnilo se vyhnout těm otázkám, které pro něj byly nejméně příjemné. Když se na ně začali předsedové politických frakcí v závěru doptávat, bylo již několik minut po avizovaném času konce debaty a zakladatel Facebooku musel kvůli odletu letadla setkání ukončit. Bez ohledu na to, zda měl skutečně tak naspěch, že nemohl schůzku ještě trochu protáhnout, čas byl jasně daný. Proto se měli účastníci lépe zkoordinovat, aby dokázali tento čas co nejefektivněji využít. To se však očividně nestalo. Byť Zuckerberg přislíbil dodatečné písemné vyjádření do šesti dnů, nemá to takovou hodnotu jako bezprostřední reakce.

I tak oceňuji, že Zuckerberg do Evropského parlamentu dorazil a ukázal tak, že mu nejsou lhostejní jeho evropští uživatelé ani evropská legislativa. Nyní uvidíme, jestli Facebook zvládne své sliby naplnit. Další klíčovou rovinou pro mě je to, jak se Facebook postaví z hlediska zodpovědnosti vůči těm, jejichž data byla zneužita. 

Musím se však opět ptát - kdy se začneme takto zabývat prověřováním společnosti Cambridge Analytica, která podle všeho svou činností ovlivňovala i volby v zemích Evropské unie? Měli bychom vědět, co se stalo s osobními daty evropských občanů a jakým způsobem byly zneužity.