logo Facebook
i slova jsou činy

Ve finále volby člena Rady ČT Hladký, Karmazín a Ondrová

06. června 2018 05:00 / autor: Jan Mrzena

Včera proběhlo v Poslanecké sněmovně veřejné slyšení šesti kandidátů na jedno volné místo v Radě České televize. Pět osobností je s Českou televizí více než spjato, o každém z nich se dá psát samostatný příběh a rozhodně by nebyl nezajímavý. Jen Irena Ondrová se k médiím dostala přímo z politiky. I její dvanáctileté členství v RRTV jí dává dobrý důvod kandidovat. Veřejné slyšení však mnoho zajímavých sdělení nepřineslo. Bohužel se spíše projevovala neznalost kompetencí Rady ČT, neznalost platných zákonů (jejichž dodržování má rada kontrolovat), někdy i (překvapivá) neznalost toho, co rada v nedávné době schválila. Koneckonců veřejné slyšení vlastní volbu příliš neovlivňuje.

Volební výbor odpoledne vybral tři finalisty. Postoupili bývalý televizní producent a pedagog Marek Hladký (nominovala ho DILIA), bývalý ředitel TS Brno, provozní ředitel a zastupující generální ředitel České televize Vladimír Karmazín (Pochodnický spolek) a bývalá primátorka a senátorka za ODS Irena Ondrová, která působila dvanáct let v RRTV (UNICEF). Mimo hru zůstal bývalý odborový předák ČT Antonín Dekoj (FITES), bývalá moderátorka a místopředsedkyně Rady ČT Dana Makrlíková (Nadační fond Dům umění), a bývalý ředitel techniky TV Nova a ČT Ivo Ferkl (Centrum Paraple).

Po veřejném slyšení potenciálních rozhlasových radních postoupili do finálové volby všichni tři kandidáti. Poslanci se tak budou rozhodovat mezi Irenou Ondrovou, Stanislavou Spoustovou a Oldřichem Šestákem.

Volba jednoho člena Rady České televize a Rady Českého rozhlasu by se měla uskutečnit v Poslanecké sněmovně 27. června v poledních hodinách.