logo Facebook
i slova jsou činy

Jiří Hošna: Strategický plán rozvoje ČRo dostane rada v srpnu

10. června 2018 05:00 / autor: Jan Mrzena

Poprask týdne způsobilo oznámení hromadného propouštění zaměstnanců v Českém rozhlasu a plán omezit odměny externistům.  Záměr zásadního propouštění by měl vycházet z dlouhodobých plánů strategického rozvoje, které má podle zákona schvalovat Rada Českého rozhlasu. Ta je neprojednávala. Díky obavám a nejasnostem se propouštěním zabýval i volební výbor Poslanecké sněmovny. To je sice mimo běžnou komunikaci veřejnoprávních médií a politického orgánu, ale vzhledem k situaci jde o pochopitelnou věc. 

K celému záměru - rozhodnutí generálního ředitele René Zavorala pro Česká média ředitel komunikace Jiří Hošna uvedl, "Strategický plán rozvoje do roku 2022 Český rozhlas v současné době připravuje a rada ho dostane k projednání na svém srpnovém zasedání."  Poté upřesnil už veřejně známé zdůvodnění hromadného propouštění. "Český rozhlas má v současné době téměř 1600 zaměstnanců. Nejde primárně o propuštění, ale o optimalizaci pracovních míst. Zaniknou některá pracovní místa, což ale neznamená, že bude muset odejít stejný počet zaměstnanců. V rámci ČRo jsou nyní i neobsazené pozice. Pracovníci v důchodovém věku mají také možnost využít motivační program pro odchod do penze apod. Optimalizace pracovních míst v ČRo počítá se zánikem 100 až 120 pozic do konce letošního roku. Jde zhruba o 8 procent pracovních míst napříč celou strukturou ČRo. Služby ČRo poskytované posluchačům to ale v žádném případě neohrozí," vysvětlil Jiří Hošna.

"Hlavním důvodem pro optimalizaci pracovních míst je zachování konkurenceschopnosti ČRo ve srovnání s ostatními zaměstnavateli. Je to jediná možnost, jak zvýšit mzdy stávajícím zaměstnancům. V současné době jsou personální náklady ČRo na úrovni 59 procent jeho ročního rozpočtu," sdělil také Jiří Hošna. "Generální ředitel již mnohokrát deklaroval, že nechce omezovat služby, které ČRo poskytuje, nechce rušit žádné velké celky. Jeho snahou je hledat nejdříve cestu k zajištění rozvoje ČRo uvnitř v rámci instituce. Případné navýšení rozhlasového poplatku je běh na dlouhou trať a s nejistým výsledkem, protože k tomuto kroku není dlouhodobě politická vůle. Což ovšem neznamená, že o navýšení rozhlasového poplatku nebudeme usilovat – naopak. Není to ale řešení současné situace."