logo Facebook
i slova jsou činy

Vlastnické změny TV Prima budí spekulace

19. února 2017 08:01 / autor: Jan Mrzena

V lednu odešla z TV Prima švédská MTG a většinovým vlastníkem se stal Ivan Zach. Podíl MTG odkoupila společnost Denemo Media, kterou založil s Vladimírem Komárem. Denemo Media byla do obchodního rejstříku zaspána jen týden před transakcí. Komár současně prodal svůj menšinový podíl ve společnosti Nielsen Admosphere, která měří televizní sledovanost. Ta je klíčem k rozdělování reklamního koláče vysilatelům.
Česká média se na možné dopady vlastnických změn v TV Prima zeptala mediálního odborníka Jaromíra Volka z brněnské Masarykovy univerzity.

Jak ovlivní změna vlastnické struktury TV Prima její vysílání? Může mít dopad do původní tvorby nebo zpravodajství?

Nemyslím, že by došlo k výrazným změnám. Vliv Ivana Zacha byl i ve spoluvlastnictví s MTG dostatečně silný, aby mohl ovlivňovat strategická a především personální rozhodnutí. Původní tvorba se na Primě vytváří zvláště u sporáku. Kuchařská show a seriály pro většinového diváka budou pravděpodobně nadále tvořit páteř programové strategie zaměřené na většinového diváka po padesátce.

Cena odkupu části TV Prima od MTG byla nezvykle vysoká. Jaké jsou zvyklosti stanovení ceny podobných transakcí v zahraničí?

Obyčejně se považuje za dobrou cenu již desetinásobek nezdaněného ročního zisku. V tomto případě šlo, pokud se nepletu, o čtrnáctinásobek.

To může vést k různým spekulacím…

Jistě. A už také vede. Nejodvážnější si kladou otázku, zda i v tomto případě nešlo o volební příplatek jako v případě prodeje Mafry. V případě Ivana Zacha ale taková úvaha postrádá smysl. Pokud je známo, nechystá se založit politickou stranu, ani žádnou veřejně nepodporuje. Dalo by se ale říci, že dlouhodobě nejvýznamnější politickou „akvizicí“ Primy je stávající prezident, jehož názory zde nacházejí ve zpravodajství širokou podporu. Identifikuje se s nimi i profilový divák této televize, která nejvýrazněji v uplynulých měsících bránila domácí hranice před uprchlíky. Uvidíme dále v příštích měsících zda bude tato „prezidentská agenda“ sílit.