i slova jsou činy
ČM NEWS

Máte slovo už zase čelí kritice rady

25. června 2017 06:00
Radní na veřejných zasedáních opakovaně kritizují Máte slovo. Jde o veřejnoprávní obdobu kdysi úspěšného Kotle vysílaného na Nově. Zájem o tento typ diskuse je u diváků trvalý, témat nebývá (spíše naopak) a Česká televize má i osobnost, která tvrdé názorové střety nejen bravurně zvládá, ale je schopná i diskusi v emočně vypjaté atmosféře směřovat k obsahu. Michaela Jílková je na televizních obrazovkách tváří, kterou jinde v českých médiích stěží najdete. Podstatný je i fakt, že vždy zaznívají k tématu různé názory a to způsobem, který tématu nedovolí jen tak zapadnout. Máte slovo vyvolává vyhrocené reakce. Jedni ho uznávají a potřebují, druzí ho nesnáší a kritizují. Vyhrocené reakce k vyhrocené diskusi nerozlučně patří. Ke kritikům se přidávají i televizní radní. Tak třeba Zdeněk Šarapatka se na posledním jednání rady zabýval výběrem respondentů. „V pořadu na téma prezident Zeman 1. června vystupovaly rizikové osoby,“ popsal, „jde o členy nebo příznivce skupin, které jsou součástí zpráv ministerstva vnitra o extremismu a osoby, které jsou součástí zpráv BIS. Jde o uskupení typu Apači, Domobrana a další. Patří k páté koloně ruské propagandy v České republice. Dostali velký prostor a mohli legitimizovat své názory a postoje. Považuji za nepřijatelné, aby tyto osoby byly zvány do pořadů České televize. Není to v tomto pořadu poprvé. Doporučuji proto, aby vedení televize věnovalo velkou pozornost výběru respondentů.“ Předseda rady Jan Bednář dodal, „Toto není triviální námitka. Probíhá dezinformační válka, existují fake news a používají je světové mocnosti. Doporučil bych zodpovědným lidem, aby si pozorně přečetli zprávy, o kterých mluví kolega Šarapatka,“ a přidal zkušenosti z praxe Českého rozhlasu, „Takoví lidé by měli být v titulku nebo slovně označeni v souvislostech. Pokud by to tam nebylo, považoval bych to za porušení Kodexu ČT. Radím nebagatelizovat tento problém!“ Poměrně silná slova. Radní se dohodli, že se ke kauze vrátí poté, až pořad všichni shlédnou. Kdy domácí úkol splní však není jasné. Ačkoliv tématu věnovali hodně času na veřejném jednání, v zápisu jej vůbec neuvedli. Není zmíněno ani v pozvánce na příští jednání, které proběhne 28. června. Máte slovo Česká televize vysílá deset let. A kritice ze strany rady bez ohledu na její složení čelí po celou dobu. Stojí za to sledovat, jak se bude dařit Máte slovo i radě (v upraveném složení) dál.

Jandáka ve sněmovně nahradil Valhoda

24. června 2017 06:00
Vítězslav Jandák se po zvolení do Rady Českého rozhlasu vzdal poslaneckého mandátu. Ve sněmovně ho nahradil nový jihočeský poslanec Václav Valhoda. Volební výbor má v současné době 13 členů a sociální demokracii zastupují pouze dva poslanci – Vlasta Bohdalová a Jan Birke. Jandák byl jeden z nejdéle sloužících politiků u nás. „Jsem ve vrcholové politice déle, než Angela Merkelová,“ uvedl pro Česká média. Po březnovém sjezdu ČSSD se definitivně rozhodl z politiky odejít. Chce se mimo jiné občas vrátit i před filmové kamery. Vítězslav Jandák byl ministrem kultury a dlouhé roky mediálním expertem sociální demokracie.

Radim Pařízek koupil Fajn Rock Media

23. června 2017 06:00
Radim Pařízek koupil společnost Fajn Rock Media, která provozuje televizní Slušnej kanál. Své podíly mu prodali Petra Kůsa, Marek Lichtenberg i společnost ALFEDUS. Slušnej kanál vysílá převážně rockové hudební klipy, kvalitu obrazu uzpůsobuje datovému toku tak, aby vynikla především kvalita hudby. Společnost Media Bohemia krok za krokem rozšiřuje své rozhlasové impérium. Tentokrát zvýšila svůj vlastnický podíl v Hitradiu Vysočina na 70%. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se změnami vlastnictví souhlasila.

Zablokovaná diskuse nebo pozvánka k poslednímu dílu "Svět podle Putina"?

22. června 2017 13:58
Televize Prima: Diskuse k dokumentu Svět podle Putina dočasně nedostupná! Takový je titulek dnešní informace z Primy.  A zpráva pokračuje i vysvětluje, co se poslední týden okolo atraktivní série rozhovorů Olivera Stonea událo. Televize Prima byla nejdříve v reportáži pořadu Newsroom ČT24, odvysílané v neděli 18. června, napadena respondenty za to, že k dokumentu Svět podle Putina vysílaném na stanici Prima ZOOM nepřipojila následně kritickou debatu, reportáž zde: https://www.facebook.com/newsroomct24/videos/1949334558636856/ V úterý 20. června byla v rámci pořadu NÁZORY BEZ CENZURY ve 21 hodin odvysílána na Facebooku Zpravodajství FTV Prima online diskuse, avšak po necelých šesti hodinách byla na Facebooku zablokována. Televize Prima se již obrátila na administrátory Facebooku s žádostí o vysvětlení, proč, a případně na čí popud byla diskuse zablokována. Omlouváme se tak divákům. Považujeme toto za atak na nezávislou diskusi, po které mimo jiné respondenti a kritici volali, a budeme požadovat vysvětlení, kdo a proč diskusi blokuje. V současné době tedy prověřujeme, zda se nemůže jednat o zatím nespecifikovaný technický problém či zda je to skutečně něčí pokus, jak diskusi cenzurovat či blokovat. Svět podle Putina zajistil Prima ZOOM už v předchozích dílech rekordní sledovanost. Proto určitě může zaujmout i trocha mystifikace, aby se o zajímavém pořadu ještě více psalo. Nezdá se být reálné, že by Facebook blokoval diskusi k pořadu osobnosti formátu Olivera Stonea. Diskuse však může být i skutečně zablokována strojově. Facebook v posledních měsících pod tlakem událostí, kdy šířil bez omezení odporná videa s vraždami či jinými nechutnostmi, přijal opatření, aby nebyl napadán. Svobodný prostor tak omezil. Bez zajímavosti však není ani poslední informace Primy - čtvrtý díl dokumentu odvysílá právě dnes ve 20 hodin stanice Prima ZOOM. Jestli jde o realitu nebo cílenou marketingovou fikci, ukáže čas.

Do mediálních rad byli zvoleni, ale zůstávají ve sněmovně

22. června 2017 06:00
Rada pro rozhlasové a televizní vysílání není kompletní od října 2015. Po několika neúspěšných pokusech byl letos v květnu zvolen poslanec Ladislav Šincl. Vykonávat současně funkci poslance a člena RRTV zakazuje zákon. Do voleb zbývají ještě čtyři měsíce. Nevypadá to však, že by poslanec svůj mandát složil dříve. Patrně doslouží ve sněmovně a poté se přesune do rady. Ta zůstane nekompletní celé dva roky.

Slovenský parlament zvolil nového generálního ředitele RTVS

21. června 2017 09:47
Od druhého srpna bude mít veřejnoprávní Rozhlas a televize Slovenska nového generálního ředitele. Stane se jím Jaroslav Rezník. Ve druhém kole tajné volby o tom rozhodla Národní rada SR celkem 95 hlasy. Svůj post neobhájil stávající šéf RTVS Václav Mika, pro kterého hlasovalo pouze 50 poslanců. Mandát generálního ředitele je pětiletý. Jaroslav Rezník je v současné době generálním ředitelem Tiskové agentury Slovenské republiky.

Česká televize je ekonomicky stabilní

20. června 2017 06:00
Celkové informace o hospodaření České televize v minulém roce předala radě její dozorčí komise. V roce 2016 byly výnosy i příjmy ve shodné výši 6,83 miliardy. Oproti rozpočtu schválenému radou jde o úsporu ve výši 71 milionu. Účetní závěrku ověřil nezávislý auditor Ernst & Young Audit. Televize díky úsporám v nákladech i příjmu za prodej budov studia v Brně potřebovala i méně peněz z Fondu televizních poplatků.

Krameriova cena za rok 2017

19. června 2017 06:00
Asociace nezávislých médií udělí v úterý Krameriovu cenu za rok 2017.  Ceny dostanou novináři, redaktoři či publicisté za nezávislou žurnalistiku. Laureáty vybírala porota, ve které zasedli generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral, šéfredaktor MF Dnes Jaroslav Plesl, šéfredaktor První zprávy.cz Radomír Pekárek, ředitel hostitelského Slovenského domu Vladimír Skalský a předseda ANM Stanislav Novotný.  V rámci akce proběhnou i křty dvou nových knih. První napsal Jan Schneider - Slova nepadají do prázdna, kmotrem bude Jaroslav Bašta. Autorem druhé je Petr Žantovský, kmotrem jeho Otevřených dopisů bude Jaromír Nohavica.

První kompletní Švejk v podání Oldřicha Kaisera

18. června 2017 14:00
Český rozhlas Vltava dokončil kompletní nahrávku Osudů dobrého vojáka Švejka za světové války v podání Oldřicha Kaisera. Rozhlasová četba bude od 19. června do 9. září provázet letní vysílání stanice Vltava. Posluchači ji budou moci naladit od pondělí do pátku vždy v 9.30 hodin a v sobotu od 8.30 hodin. Jednotlivé díly budou k dispozici také on-line na webových stránkách vltava.rozhlas.cz. Po celé léto bude Vltava uvádět i desítky dalších haškovských pořadů.

Nový depozitář Národního filmového archivu

18. června 2017 06:00
Slavnostní otevření nového depozitáře Národního filmového archivu se uskuteční v pondělí 19. června. Důležitá investice pro zachování našeho filmového bohatství začne sloužit hned po stříhání pásky. Depozitář otevře ministr kultury Daniel Herman, ředitel NFA Michala Breganta, hejtmanky Středočeského kraje Jaroslavy Jermanové a zástupců obce Hradištko.