logo Facebook
i slova jsou činy

Robert Záruba: NEJATRAKTIVNĚJŠÍ ZÁPASY FOTBALOVÉ LIGY NA VOLNĚ DOSTUPNÝCH KANÁLECH NEBUDOU

16. července 2018 13:00

Sport a Česká televize - to je nedílné spojení už více jak 60 let. Když je mistrovství světa v hokeji, zájem o vysílání České televize prudce stoupá. Když je olympiáda, divácká přízeň vykolejí i peoplemetry. Absolutní rekord sledovanosti v novodobé historii drží stále zlaté hokejové finále v Naganu, které připoutalo k obrazovkám více jak 4 miliony diváků. Doba se však mění. Komerční zájem vytlačuje fotbal a hokej z veřejnoprávní obrazovky. Robert Záruba je jedna z klíčových osobností nejen ČT sport, ale také tvář České televize. Pracuje v ní více jak třicet let a za u dobu komentoval přes 1500 hokejových zápasů. Přijal i účast ve Star dance. Strávil tehdy podzim nejen na hokejových stadionech, ale současně i v taneční zkušebně. „Nejlepší podzim mého života, protože mě to tak trochu restartovalo,“ vzpomíná Robert Záruba, „samotný projev pohybový, to tancování a ta parta, kterou jsme si tam tenkrát udělali, a to všechno kolem, patřilo k největším zážitkům v televizi kromě mojí práce. Byla to zábava, byť poněkud fyzicky i psychicky drsná. Ale mě to strašně bavilo!“

Postavení české hokejové reprezentace Robert Záruba popisuje, „My jsme v takovém trošku hrabání se z bahna. Příliš jsme se upnuli k tomu, už abychom tu medaili měli. Takže mužstvo hraje pod obrovským tlakem klíčové zápasy v play off. Hodně jsme si poškorpili sebedůvěru, takovéto sebevědomí, které měla zlatá generace. Naši hráči nejsou o tolik horší, ale my si prostě teď momentálně přestáváme věřit. A to je problém.“ Budoucnost však může být zase dobrá. K lepší kvalitě našeho hokeje by mohlo prospět i doplnění naší extraligy o tři až čtyři týmy ze Slovenska.

Práva na vysílání hokejové i fotbalové ligy nově koupila O2 TV. „V hokeji ta situaci není tak dramatická, jako ve fotbale. Nám zůstane poměrně rozsáhlý hokejový program. My jsme v minulé sezóně odvysílali rekordních 211 utkání. Vysílali jsme z deseti různých soutěží, od extraligy až po Paralympijské hry. Ta šířka nám zůstane,“ říká Robert Záruba. „Vlastně se změní jen struktura vysílacího týdne. V pátek bude vysílat O2 TV a my budeme vysílat přehledový pořad (pravděpodobně s názvem Bully). Unikátní program Bully hokej živě zůstane v úterý a v neděli. A pokud to vyjde finančně, budeme vysílat dvě utkání. Pro diváka je to vlastně výhodné. Podstatné je, že vysílací práva pro hokej sdílí O2 TV a ČT,“ vysvětluje Robert Záruba.

„Vysílací práva na fotbalovou ligu zakoupila práva O2 TV exkluzivně,“ pokračuje šéfkomentátor České televize. „Je složité dostát všem úkolům, která vysilatel fotbalové ligy má. Já doufám, že bude možnost se k nějakým zápasům dostat – nějaké čtvrté volbě. Ale rozhodnuto ještě není.“ Pro fanoušky tak nebude možné sledovat na volně dostupných kanálech nejatraktivnější zápasy. Evropská liga, zápasy českých reprezentací a vrcholné akce na ČT sport zůstávají.

Jaká je vlastně role veřejnoprávní televize v oblasti sportu? „Je lepší z menších sportů vysílat vrcholné události nebo masový sport? Já tvrdím, že tím nejlepším příkladem pro toho, kdo ten sport chce dělat, je to nejlepší,“ říká Robert Záruba. „Vysíláme olympijské hry mládeže, sportovní hry mládeže a věnujeme tomu veškerou péči. Ale na tom zkrátka nemůže Česká televize postavit sportovní kanál. V genech máme to, že se vždycky snažíme za rozumných podmínek dojednat vysílání toho nejlepšího, co u nás i ve světě je,“ vysvětluje šéfkomentátor České televize a dodává, „Z vrcholných událostí bychom měli vždy vysílat soutěže s českou stopou. Sledovanost biatlonu nebo závodů s Martinou Sáblíkovou je naprosto unikátní. To je to, co diváky bere a my se musíme pokusit získávat práva na takovou akci.“

Celý rozhovor Jana Mrzeny s šéfkomentátorem České televize Robertem Zárubou spustíte právě zde!